BMW 7 Series (E23) 730 3AT RWD (184 HP)
1977–1986
181
bhp
Power
11.3
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
18.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2986cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 181bhp |
| Power | 135.3kW |
| Torque | 255Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.3s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.2mpg |
| Combined | 12.9L/100km |
| Fuel Tank | 99L |
Dimensions & Weight
| Length | 4859mm |
| Width | 1798mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2799mm |
| Kerb Weight | 1600kg |
| Boot Capacity | 481L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/70 Hr 14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |