BMW 7 Series (E23) 730 4MT RWD (184 HP)
1977–1986
181
bhp
Power
9.6
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
19.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2986cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 181bhp |
| Power | 135.3kW |
| Torque | 255Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.6s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.8mpg |
| Combined | 11.9L/100km |
| Fuel Tank | 99L |
Dimensions & Weight
| Length | 4859mm |
| Width | 1798mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2799mm |
| Kerb Weight | 1580kg |
| Boot Capacity | 481L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/70 Hr 14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |