BMW 7 Series (E23) 733i 5MT RWD (177 HP)
1977–1986
175
bhp
Power
10
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
19
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3210cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 175bhp |
| Power | 130.2kW |
| Torque | 255Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19mpg |
| Combined | 12.4L/100km |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 9.4L/100km |
| Fuel Tank | 99L |
Dimensions & Weight
| Length | 4859mm |
| Width | 1798mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2799mm |
| Kerb Weight | 1625kg |
| Boot Capacity | 481L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/70 Vr 14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |