BMW 7 Series (E23) 735i 5MT RWD (218 HP)
1977–1986
215
bhp
Power
8
s
0–100 km/h
132
mph
Top Speed
18
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3453cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 215bhp |
| Power | 160kW |
| Torque | 310Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8s |
| Top Speed | 212km/h |
| Top Speed | 132mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18mpg |
| Combined | 13.1L/100km |
| Urban | 19.9L/100km |
| Extra-Urban | 10.8L/100km |
| Fuel Tank | 99L |
Dimensions & Weight
| Length | 4859mm |
| Width | 1798mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2799mm |
| Kerb Weight | 1520kg |
| Boot Capacity | 481L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/70 Vr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |