BMW 7 Series (E23) 745i 5MT RWD (252 HP)
1977–1986
248
bhp
Power
7.5
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
16.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3430cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 248bhp |
| Power | 185kW |
| Torque | 380Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.5s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16.8mpg |
| Combined | 14L/100km |
| Fuel Tank | 99L |
Dimensions & Weight
| Length | 4859mm |
| Width | 1798mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2799mm |
| Kerb Weight | 1600kg |
| Boot Capacity | 481L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 220/55 R390 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |