BMW 7 Series (E32) 730i 5MT RWD (188 HP)
1986–1994
185
bhp
Power
9.4
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
21.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2996cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 185bhp |
| Power | 138kW |
| Torque | 260Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.4s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.2mpg |
| Combined | 11.1L/100km |
| Urban | 16.3L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 4910mm |
| Width | 1844mm |
| Height | 1412mm |
| Wheelbase | 2832mm |
| Kerb Weight | 1600kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65 R15V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |