BMW 7 Series (E32) 730i V8 5AT RWD (218 HP)
1986–1994
215
bhp
Power
9.3
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
21.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2997cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 215bhp |
| Power | 160kW |
| Torque | 290Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.3s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.6mpg |
| Combined | 10.9L/100km |
| Urban | 15.6L/100km |
| Extra-Urban | 9.5L/100km |
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 4910mm |
| Width | 1844mm |
| Height | 1412mm |
| Wheelbase | 2832mm |
| Kerb Weight | 1730kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 Zr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |