BMW 7 Series (E32) 750i 4AT RWD (300 HP)
1986–1994
295
bhp
Power
7.4
s
0–100 km/h
17.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4988cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 295bhp |
| Power | 220kW |
| Torque | 450Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.4s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17.8mpg |
| Combined | 13.2L/100km |
| Urban | 19.8L/100km |
| Extra-Urban | 10.9L/100km |
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 4910mm |
| Width | 1844mm |
| Height | 1412mm |
| Wheelbase | 2832mm |
| Kerb Weight | 1830kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 Zr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |