BMW 7 Series (E32) 750iL 4AT RWD (300 HP)
1986–1994
296
bhp
Power
7.4
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
17.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4988cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 296bhp |
| Power | 220.7kW |
| Torque | 450Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.4s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17.4mpg |
| Combined | 13.5L/100km |
| Urban | 20.8L/100km |
| Extra-Urban | 10.9L/100km |
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 5024mm |
| Width | 1844mm |
| Height | 1412mm |
| Wheelbase | 2946mm |
| Kerb Weight | 1860kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |