BMW 7 Series (E38) 725 tds 5AT RWD (143 HP)
1998–2001
141
bhp
Power
12.2
s
0–100 km/h
126
mph
Top Speed
26.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2498cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 141bhp |
| Power | 105kW |
| Torque | 280Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.2s |
| Top Speed | 203km/h |
| Top Speed | 126mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.1mpg |
| Combined | 9L/100km |
| Urban | 12.5L/100km |
| Extra-Urban | 6.9L/100km |
| Fuel Tank | 85L |
Dimensions & Weight
| Length | 4983mm |
| Width | 1862mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 2931mm |
| Kerb Weight | 1730kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65 Vr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |