BMW 7 Series (E38) 725 tds 5MT RWD (143 HP)
1994–1998
141
bhp
Power
11.4
s
0–100 km/h
128
mph
Top Speed
29.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2498cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 141bhp |
| Power | 105kW |
| Torque | 280Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.4s |
| Top Speed | 206km/h |
| Top Speed | 128mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.7mpg |
| Combined | 7.9L/100km |
| Urban | 11L/100km |
| Extra-Urban | 6.2L/100km |
| Fuel Tank | 95L |
Dimensions & Weight
| Length | 4981mm |
| Width | 1859mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2931mm |
| Kerb Weight | 1710kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65 Vr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |