BMW 7 Series (E38) 728i 5AT RWD (193 HP)
1998–2001
190
bhp
Power
9.6
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
21.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2793cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 190bhp |
| Power | 142kW |
| Torque | 280Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.6s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.2mpg |
| Combined | 11.1L/100km |
| Urban | 16.4L/100km |
| Extra-Urban | 8L/100km |
| Fuel Tank | 85L |
Dimensions & Weight
| Length | 4983mm |
| Width | 1862mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 2931mm |
| Kerb Weight | 1740kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65 Vr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |