BMW 7 Series (E38) 730i 5AT RWD (218 HP)
1994–1998
215
bhp
Power
9.7
s
0–100 km/h
145
mph
Top Speed
22.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2997cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 215bhp |
| Power | 160kW |
| Torque | 290Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.7s |
| Top Speed | 233km/h |
| Top Speed | 145mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.4mpg |
| Combined | 10.5L/100km |
| Urban | 15.1L/100km |
| Extra-Urban | 8.9L/100km |
| Fuel Tank | 95L |
Dimensions & Weight
| Length | 4981mm |
| Width | 1859mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2931mm |
| Kerb Weight | 1755kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65 Wr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |