BMW 7 Series (E38) 730iL 5MT RWD (218 HP)
1994–1998
215
bhp
Power
8.3
s
0–100 km/h
146
mph
Top Speed
21.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2997cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 215bhp |
| Power | 160kW |
| Torque | 290Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.3s |
| Top Speed | 235km/h |
| Top Speed | 146mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.8mpg |
| Combined | 10.8L/100km |
| Urban | 14.9L/100km |
| Extra-Urban | 8L/100km |
| Fuel Tank | 95L |
Dimensions & Weight
| Length | 5123mm |
| Width | 1859mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 3071mm |
| Kerb Weight | 1750kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65 Wr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |