BMW 7 Series (E38) 735i 5MT RWD (235 HP)
1994–1998
232
bhp
Power
7.6
s
0–100 km/h
19.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3498cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 232bhp |
| Power | 173kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.6s |
| Top Speed | 244km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.1mpg |
| Combined | 12.3L/100km |
| Urban | 18L/100km |
| Extra-Urban | 8.9L/100km |
| Fuel Tank | 95L |
Dimensions & Weight
| Length | 4981mm |
| Width | 1859mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2931mm |
| Kerb Weight | 1745kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/60 Wr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |