BMW 7 Series (E38) 735iL 5AT RWD (238 HP)
1998–2001
235
bhp
Power
8.2
s
0–100 km/h
19.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3498cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 235bhp |
| Power | 175kW |
| Torque | 345Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.2s |
| Top Speed | 243km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.4mpg |
| Combined | 12.1L/100km |
| Urban | 17.2L/100km |
| Extra-Urban | 9.1L/100km |
| Fuel Tank | 85L |
Dimensions & Weight
| Length | 5123mm |
| Width | 1862mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 3071mm |
| Kerb Weight | 1845kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/60 Wr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |