BMW 7 Series (E38) 740i 5MT RWD (286 HP)
1994–1998
282
bhp
Power
6.9
s
0–100 km/h
19.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3982cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 282bhp |
| Power | 210kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.9s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.9mpg |
| Combined | 11.8L/100km |
| Urban | 17L/100km |
| Extra-Urban | 8.5L/100km |
| Fuel Tank | 95L |
Dimensions & Weight
| Length | 4981mm |
| Width | 1859mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2931mm |
| Kerb Weight | 1790kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65 Wr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |