BMW 7 Series (E38) 740iL 5AT RWD (286 HP)
1998–2001
282
bhp
Power
7
s
0–100 km/h
18.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4398cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 282bhp |
| Power | 210kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.8mpg |
| Combined | 12.5L/100km |
| Urban | 18.2L/100km |
| Extra-Urban | 9.2L/100km |
| Fuel Tank | 85L |
Dimensions & Weight
| Length | 5123mm |
| Width | 1862mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 3071mm |
| Kerb Weight | 1890kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/60 Wr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |