BMW 7 Series (E38) 750i 5AT RWD (326 HP)
1998–2001
322
bhp
Power
6.6
s
0–100 km/h
17.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5379cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 322bhp |
| Power | 240kW |
| Torque | 490Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.6s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17.3mpg |
| Combined | 13.6L/100km |
| Urban | 19.6L/100km |
| Extra-Urban | 10.1L/100km |
| Fuel Tank | 85L |
Dimensions & Weight
| Length | 4983mm |
| Width | 1862mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 2931mm |
| Kerb Weight | 1960kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/60 Wr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |