BMW 7 Series (E65/E66) 730i 6AT RWD (231 HP)
2001–2005
228
bhp
Power
8.1
s
0–100 km/h
22.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2979cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 228bhp |
| Power | 170kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.1s |
| Top Speed | 237km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.2mpg |
| Combined | 10.6L/100km |
| Urban | 15.5L/100km |
| Extra-Urban | 7.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5029mm |
| Width | 1902mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2990mm |
| Kerb Weight | 1790kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/55 Wr17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |