BMW 7 Series (E65/E66) 730Li 6AT RWD (258 HP)
2005–2007
255
bhp
Power
7.9
s
0–100 km/h
152
mph
Top Speed
23.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2996cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 255bhp |
| Power | 190kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.9s |
| Top Speed | 245km/h |
| Top Speed | 152mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.3mpg |
| Combined | 10.1L/100km |
| Urban | 14.6L/100km |
| Extra-Urban | 7.5L/100km |
| Fuel Tank | 87L |
Dimensions & Weight
| Length | 5179mm |
| Width | 1902mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 3129mm |
| Kerb Weight | 1810kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |