BMW 7 Series (E65/E66) 760Li 6AT RWD (445 HP)
2005–2007
439
bhp
Power
5.6
s
0–100 km/h
17.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5972cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 439bhp |
| Power | 327kW |
| Torque | 600Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.6s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17.3mpg |
| Combined | 13.6L/100km |
| Urban | 20.5L/100km |
| Extra-Urban | 9.7L/100km |
| Fuel Tank | 87L |
Dimensions & Weight
| Length | 5179mm |
| Width | 1902mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 3129mm |
| Kerb Weight | 2155kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/50 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |