BMW 7 Series (F01/02) Facelift 740d xDrive 8AT AWD (313 HP)
2012–2016
308
bhp
Power
5.4
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
39
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2993cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 308bhp |
| Power | 230kW |
| Torque | 649Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.4s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Urban | 7.4L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 5080mm |
| Width | 1902mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 3071mm |
| Kerb Weight | 1940kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |