BMW 7 Series (F01/02) Facelift 760i 8AT RWD (544 HP)
2012–2016
544
bhp
Power
4.6
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
18
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5972cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 544bhp |
| Power | 406kW |
| Torque | 750Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.6s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18mpg |
| Combined | 13.1L/100km |
| Urban | 19.6L/100km |
| Extra-Urban | 8.7L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 5080mm |
| Width | 1902mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 3071mm |
| Kerb Weight | 2105kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/50 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |