BMW 7 Series (F01/02) Facelift ActiveHybrid 7L 8AT (354 HP)
2012–2016
315
bhp
Power
5.7
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
35
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2979cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 315bhp |
| Power | 235kW |
| Torque | 450Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.7s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35mpg |
| Combined | 6.7L/100km |
| Urban | 6L/100km |
| Extra-Urban | 7.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5220mm |
| Width | 1902mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 3211mm |
| Kerb Weight | 1995kg |
| Boot Capacity | 360L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/50 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |