BMW 7 Series (F01/02) 730d 6AT RWD (245 HP)
2008–2012
242
bhp
Power
7.2
s
0–100 km/h
152
mph
Top Speed
32.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2993cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 242bhp |
| Power | 180.2kW |
| Torque | 540Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.2s |
| Top Speed | 245km/h |
| Top Speed | 152mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.7mpg |
| Combined | 7.2L/100km |
| Urban | 9.5L/100km |
| Extra-Urban | 5.9L/100km |
| Fuel Tank | 82L |
Dimensions & Weight
| Length | 5072mm |
| Width | 1902mm |
| Height | 1478mm |
| Wheelbase | 3071mm |
| Kerb Weight | 1840kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |