BMW 7 Series (F01/02) 730i 8AT RWD (258 HP)
2008–2012
255
bhp
Power
7.4
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
27
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2996cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 255bhp |
| Power | 190kW |
| Torque | 310Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.4s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27mpg |
| Combined | 8.7L/100km |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 6.4L/100km |
| Fuel Tank | 82L |
Dimensions & Weight
| Length | 5072mm |
| Width | 1902mm |
| Height | 1478mm |
| Wheelbase | 3071mm |
| Kerb Weight | 1765kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |