BMW 7 Series (F01/02) 740d 6AT RWD (306 HP)
2008–2012
302
bhp
Power
6.3
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
34
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2993cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 302bhp |
| Power | 225kW |
| Torque | 599Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.3s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34mpg |
| Combined | 6.9L/100km |
| Urban | 9L/100km |
| Extra-Urban | 5.7L/100km |
| Fuel Tank | 82L |
Dimensions & Weight
| Length | 5072mm |
| Width | 1902mm |
| Height | 1478mm |
| Wheelbase | 3068mm |
| Kerb Weight | 1875kg |
| Boot Capacity | 498L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/50 R18 100Y Rsc |
| Front Brakes | Vented Discs |
| Rear Brakes | Vented Discs |