BMW 7 Series (F01/02) 740i 6AT RWD (320 HP)
2008–2012
315
bhp
Power
5.9
s
0–100 km/h
23.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2979cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 315bhp |
| Power | 235kW |
| Torque | 450Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.9s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.8mpg |
| Combined | 9.9L/100km |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
| Fuel Tank | 82L |
Dimensions & Weight
| Length | 5072mm |
| Width | 1902mm |
| Height | 1478mm |
| Wheelbase | 3071mm |
| Kerb Weight | 1860kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/50 R18 100Y |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |