BMW 7 Series (F01/02) 750i xDrive 6AT RWD (407 HP)
2008–2012
402
bhp
Power
5.1
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
19.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4395cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 402bhp |
| Power | 300kW |
| Torque | 599Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.1s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.7mpg |
| Combined | 11.9L/100km |
| Urban | 17.2L/100km |
| Extra-Urban | 8.9L/100km |
| Fuel Tank | 82L |
Dimensions & Weight
| Length | 5072mm |
| Width | 1902mm |
| Height | 1478mm |
| Wheelbase | 3068mm |
| Kerb Weight | 2030kg |
| Boot Capacity | 498L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/50 R18 100Y Rsc |
| Front Brakes | Vented Discs |
| Rear Brakes | Vented Discs |