BMW 7 Series (F01/02) 760Li 8AT RWD (544 HP)
2008–2012
536
bhp
Power
4.6
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
18
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5972cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 536bhp |
| Power | 400kW |
| Torque | 750Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.6s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18mpg |
| Combined | 13.1L/100km |
| Urban | 19L/100km |
| Extra-Urban | 9.6L/100km |
| Fuel Tank | 82L |
Dimensions & Weight
| Length | 5212mm |
| Width | 1902mm |
| Height | 1483mm |
| Wheelbase | 3208mm |
| Kerb Weight | 2150kg |
| Boot Capacity | 498L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 R19 || 275/40 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |