BMW 7 Series (G11) LCI 740Ld xDrive 8AT AWD (340 HP)
2019–2022
335
bhp
Power
5
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
43.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2993cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 335bhp |
| Power | 250.1kW |
| Torque | 700Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 43.6mpg |
| Combined | 5.4L/100km |
| Urban | 7.2L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
| Fuel Tank | 78L |
Dimensions & Weight
| Length | 5121mm |
| Width | 1902mm |
| Height | 1468mm |
| Wheelbase | 3211mm |
| Kerb Weight | 1915kg |
| Boot Capacity | 515L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 R17 99Y |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |