BMW 7 Series (G11) LCI 745Le xDrive 8AT AWD (394 HP)
2019–2022
389
bhp
Power
5.1
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
90.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2998cc |
| Cylinders | 6 |
| Power | 389bhp |
| Power | 289.8kW |
| Torque | 600Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.1s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 90.5mpg |
| Combined | 2.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5260mm |
| Width | 1902mm |
| Height | 1478mm |
| Wheelbase | 3211mm |
| Kerb Weight | 2085kg |
| Boot Capacity | 419L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 R19 102Y Xl |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |