BMW 7 Series (G11) LCI 750i xDrive 8AT AWD (530 HP)
2019–2022
523
bhp
Power
4
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
24.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4395cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 523bhp |
| Power | 389.8kW |
| Torque | 750Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.8mpg |
| Combined | 9.5L/100km |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 7.4L/100km |
| Fuel Tank | 78L |
Dimensions & Weight
| Length | 5121mm |
| Width | 1902mm |
| Height | 1468mm |
| Wheelbase | 3071mm |
| Kerb Weight | 1965kg |
| Boot Capacity | 515L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 R19 102Y Xl |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |