BMW 7 Series (G11) LCI 750Li xDrive 8AT AWD (530 HP)
2019–2022
523
bhp
Power
4.1
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
24.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4395cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 523bhp |
| Power | 389.8kW |
| Torque | 750Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.1s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.5mpg |
| Combined | 9.6L/100km |
| Urban | 13.2L/100km |
| Extra-Urban | 7.5L/100km |
| Fuel Tank | 78L |
Dimensions & Weight
| Length | 5260mm |
| Width | 1902mm |
| Height | 1478mm |
| Wheelbase | 3071mm |
| Kerb Weight | 2000kg |
| Boot Capacity | 515L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 R19 102Y Xl |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |