BMW 7 Series (G11) LCI M760Li xDrive 8AT AWD (585 HP)
2019–2022
577
bhp
Power
3.8
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
18.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6592cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 577bhp |
| Power | 430.3kW |
| Torque | 850Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.8s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.8mpg |
| Combined | 12.5L/100km |
| Urban | 18.2L/100km |
| Extra-Urban | 9.2L/100km |
| Fuel Tank | 78L |
Dimensions & Weight
| Length | 5260mm |
| Width | 1902mm |
| Height | 1478mm |
| Wheelbase | 3211mm |
| Kerb Weight | 2220kg |
| Boot Capacity | 515L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 R19 102Y Xl // 275/35 Zr20 102Y Xl |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |