BMW 7 Series 740i 8AT RWD (380 HP)
2022–
375
bhp
Power
5.4
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
30.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2998cc |
| Cylinders | 6 |
| Power | 375bhp |
| Power | 279.5kW |
| Torque | 520Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.4s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.2mpg |
| Combined | 7.8L/100km |
| Fuel Tank | 73L |
Dimensions & Weight
| Length | 5390mm |
| Width | 1951mm |
| Height | 1544mm |
| Wheelbase | 3216mm |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/50 R19 105Y Xl |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |