BMW 7 Series 760i xDrivre60 AWD 107 KWh
2022–
4.7
s
0–100 km/h
Engine
| Fuel Type | Electric |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 1 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.7s |
Dimensions & Weight
| Length | 5390mm |
| Width | 1951mm |
| Height | 1544mm |
| Wheelbase | 3216mm |
| Kerb Weight | 2640kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/50 R19 105Y Xl |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |