BMW 8 Series Convertible (G14) 840d xDrive 8AT AWD (320 HP)
2018–2022
316
bhp
Power
5.2
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
37.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2993cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 316bhp |
| Power | 235.4kW |
| Torque | 680Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.2s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.3mpg |
| Combined | 6.3L/100km |
| Urban | 7.4L/100km |
| Extra-Urban | 5.6L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 4844mm |
| Width | 1902mm |
| Height | 1339mm |
| Wheelbase | 2822mm |
| Kerb Weight | 2015kg |
| Boot Capacity | 351L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/35 R20 95Y Xl |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |