BMW 8 Series Convertible (G14) 840i xDrive 8AT AWD (340 HP)
2018–2022
335
bhp
Power
4.9
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
30.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2998cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 335bhp |
| Power | 250.1kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.9s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.9mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Urban | 9.6L/100km |
| Extra-Urban | 6.4L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 4844mm |
| Width | 1902mm |
| Height | 1339mm |
| Wheelbase | 2822mm |
| Kerb Weight | 1880kg |
| Boot Capacity | 351L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/35 R20 95Y Xl |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |