BMW 8 Series Convertible (G14) M850i xDrive 8AT AWD (530 HP)
2018–2022
523
bhp
Power
3.9
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 4395cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 523bhp |
| Power | 389.8kW |
| Torque | 750Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.9s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4851mm |
| Width | 1902mm |
| Height | 1346mm |
| Wheelbase | 2822mm |
| Kerb Weight | 2015kg |
| Boot Capacity | 351L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/35 R20 95Y Xl |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |