BMW 8 Series Coupe (G15) M850i xDrive 8AT AWD (530 HP)
2018–2022
523
bhp
Power
3.7
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
22.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4395cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 523bhp |
| Power | 389.8kW |
| Torque | 750Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 3.7s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.4mpg |
| Combined | 10.5L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 4851mm |
| Width | 1902mm |
| Height | 1346mm |
| Wheelbase | 2822mm |
| Kerb Weight | 1965kg |
| Boot Capacity | 419L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/35 R20 95Y Xl // 275/30 R20 97Y Xl |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |