BMW BMW 1 Series 3-door (F21) 114d 6MT RWD (95 HP)
2012–
94
bhp
Power
12.2
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
57
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 94bhp |
| Power | 70kW |
| Torque | 235Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.2s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 57mpg |
| Combined | 4.1L/100km |
| Urban | 4.9L/100km |
| Extra-Urban | 3.7L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4323mm |
| Width | 1765mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 1305kg |
| Boot Capacity | 360L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55 R16 |
| Front Brakes | Single-Piston Floating-Calliper Vented Disc Brakes |
| Rear Brakes | Single-Piston Floating-Calliper Disc Brakes |