BMW BMW 1 Series 3-door (F21) 120d xDrive 8AT AWD (184 HP)
2012–
181
bhp
Power
7.2
s
0–100 km/h
142
mph
Top Speed
49
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 181bhp |
| Power | 135kW |
| Torque | 380Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
Performance
| 0–100 km/h | 7.2s |
| Top Speed | 229km/h |
| Top Speed | 142mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 49mpg |
| Combined | 4.8L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4323mm |
| Width | 1765mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 1495kg |
| Boot Capacity | 360L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/50 R17 |
| Front Brakes | Single-Piston Floating-Calliper Vented Disc Brakes |
| Rear Brakes | Single-Piston Floating-Calliper Disc Brakes |