BMW BMW 1 Series 3-door (F21) M135i 6MT RWD (320 HP)
2012–
316
bhp
Power
5.1
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
29
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2979cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 316bhp |
| Power | 236kW |
| Torque | 450Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.1s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29mpg |
| Combined | 8.1L/100km |
| Urban | 11.2L/100km |
| Extra-Urban | 6.2L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4341mm |
| Width | 1765mm |
| Height | 1412mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 1425kg |
| Boot Capacity | 360L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/40 R18 88Y || 245/35 R18 88Y |
| Front Brakes | Four-Piston Aluminium Floating-Calliper; Vented Disc |
| Rear Brakes | Two-Piston Aluminium Floating-Calliper; Vented Disc |