BMW BMW 1 Series 3 doors (E81) 116i 6MT RWD (122 HP)
2007–
121
bhp
Power
10.1
s
0–100 km/h
127
mph
Top Speed
38.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 121bhp |
| Power | 90kW |
| Torque | 184Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.1s |
| Top Speed | 204km/h |
| Top Speed | 127mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 38.6mpg |
| Combined | 6.1L/100km |
| Urban | 7.9L/100km |
| Extra-Urban | 5.1L/100km |
| Fuel Tank | 53L |
Dimensions & Weight
| Length | 4239mm |
| Width | 1748mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2659mm |
| Kerb Weight | 1230kg |
| Boot Capacity | 331L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55 R16 87H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |