BMW BMW 1 Series 3 doors (F21) LCI 120i 8AT RWD (177 HP)
2015–
174
bhp
Power
7.2
s
0–100 km/h
138
mph
Top Speed
42
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 174bhp |
| Power | 130kW |
| Torque | 249Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.2s |
| Top Speed | 222km/h |
| Top Speed | 138mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42mpg |
| Combined | 5.6L/100km |
| Urban | 7.1L/100km |
| Extra-Urban | 4.6L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4328mm |
| Width | 1765mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 1315kg |
| Boot Capacity | 360L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55 R16 87W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |