BMW BMW 1 Series 5-door (E87) LCI 120i 6MT RWD (170 HP)
2007–
168
bhp
Power
7.8
s
0–100 km/h
139
mph
Top Speed
36.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 210Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.8s |
| Top Speed | 224km/h |
| Top Speed | 139mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.8mpg |
| Combined | 6.4L/100km |
| Urban | 8.7L/100km |
| Extra-Urban | 5.1L/100km |
| Fuel Tank | 53L |
Dimensions & Weight
| Length | 4227mm |
| Width | 1933mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2659mm |
| Kerb Weight | 1275kg |
| Boot Capacity | 331L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |