BMW BMW 1 Series 5 doors (E87) 118d 6MT RWD (122 HP)
2004–
119
bhp
Power
10
s
0–100 km/h
42
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 119bhp |
| Power | 89kW |
| Torque | 280Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10s |
| Top Speed | 201km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42mpg |
| Combined | 5.6L/100km |
| Urban | 7.7L/100km |
| Extra-Urban | 4.5L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4227mm |
| Width | 1933mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2659mm |
| Kerb Weight | 1285kg |
| Boot Capacity | 331L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |