BMW BMW 1 Series 5 doors (F20) LCI 118i 6MT RWD (136 HP)
2017–
134
bhp
Power
8.5
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
47
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1499cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 220Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.5s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 47mpg |
| Combined | 5L/100km |
| Urban | 6.2L/100km |
| Extra-Urban | 4.3L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4328mm |
| Width | 1765mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 1380kg |
| Boot Capacity | 360L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55 R16 87H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |